Jak oszczędzać pieniądze? Oto 6 sposobów!

Inwestycje w pożyczki, social lending

Jak oszczędzać pieniądze? Oto 6 sposobów!

Za nami Światowy Dzień Oszczędzania (31.10)! Badania wskazują, że o ile nie jesteśmy skorzy do odkładania pieniędzy, to cenimy mądre sposoby na gospodarowanie domowym budżetem.

Poznaj 6 sposobów jak okiełznać wydatki bez zbędnych wyrzeczeń!

oszczędzaniu nic nie jest tak ważne jak dobra organizacja i konsekwencja w działaniu. By wygenerować nadwyżki budżetowe nie musimy od razu decydować się na rezygnację ze wszystkich dotychczasowych przyjemności. Wbrew pozorom radykalne zaciśnięcie pasa również nie jest konieczne!

Oto kilka wskazówek, które znacznie ułatwią  proces oszczędzania  i pomogą bezboleśnie ograniczyć domowe wydatki:

1. Zautomatyzuj system oszczędzania

Zbudowanie automatycznego systemu płacenia rachunków, w oparciu o polecenia zapłaty lub zlecenia stałe, to najprostszy i najbardziej skuteczny sposób na zapanowanie nad comiesięcznymi płatnościami – zwłaszcza jeżeli jesteś właścicielem kilku kont bankowych, a terminowe płatności są dla Ciebie uciążliwe.

2. Kupuj według ceny jednostkowej

Obowiązkiem każdego sprzedawcy jest umieszczenie informacji o jego cenie w łatwo widocznym miejscu, aby nie budziła ona żadnych wątpliwości. Wybór najtańszej opcji umożliwi sugerowanie się ceną jednostkową towaru. Mając do wyboru opakowania o różnych gabarytach szczególną uwagę zwracaj na cenę wyrażoną w tej samej jednostce miary (kg/g/l/szt.). Unikniesz w ten sposób konsekwencji związanych z oddziaływującymi na nas technikami sprzedażowymi.

3. Anuluj niepotrzebne subskrypcje

Uleganie zachciankom to nasz pierwotny instynkt. Znaleźliśmy jednak sposób na proste ograniczenie zakupowych pokus! Zacznij od tego, że zrezygnujesz z otrzymywania wiadomości marketingowych ze sklepów, w których wydajesz najwięcej. Pamiętaj, że zgodnie z prawem każda wiadomość tego typu musi zawierać odpowiedni komunikat umożliwiający rezygnację z otrzymywania informacji handlowych.

4. Zainwestuj w utrzymanie samochodu

Według szacunków przeciętny roczny koszt utrzymania samochodu oscyluje wokół 7000 zł. Wydatek ten można skutecznie ograniczyć dzięki kilku prostym nawykom. Zadbaj o odpowiednie ciśnienie w oponach, zredukuj zbędne obciążenie pojazdu i zacznij hamować silnikiem, a ograniczysz spalenie nawet o kilkanaście procent.

%name Jak oszczędzać pieniądze? Oto 6 sposobów!

5. Ustal limit wydatków na prezenty

Organizacja (zwłaszcza świątecznych) upominków przeważnie pochłania więcej pieniędzy, niż zakładają plany. Pamiętaj, że znajdujemy się w grupie krajów przeznaczających na ten cel ponadprzeciętne sumy!

Porozmawiaj z domownikami o wprowadzeniu limitu wydatków na prezenty dopasowując konkretną kwotę do możliwości finansowych najmniej zamożnych członków rodziny.

%name Jak oszczędzać pieniądze? Oto 6 sposobów!

6. Monitoruj zużycie energii w domu

Zidentyfikuj najbardziej energochłonne urządzenia, zamów audyt energetyczny w domu lub rozejrzyj się za monitorem zużycia energii. Postaraj się również maksymalnie wykorzystać naturalne światło, pierz w niskiej temperaturze,odłącz ładowarkę do telefonu i wyłącz tryb czuwania w komputerze, gdy skończysz z niego korzystać.

Szczególną uwagę zwróć na swoją kuchnię. Wbrew pozorom to nie tylko miejsce, gdzie koncentruje się życie domowe. To pomieszczenie, które generuje systematyczne wydatki. Spraw, by stało się ono polem do popisu w kwestii racjonalnego gospodarowania domowym budżetem. Gotuj używając pokrywki, dokręć kran i zgaś niepotrzebne światło. Jeśli jeszcze nie brałeś/brałaś tego pod uwagę – rozważ zakup zmywarki! Od razu nie zaoszczędzisz oszałamiających sum, ale przynajmniej dwukrotnie zmniejszysz ilość zużywanej wody. Zaoszczędzone pieniądze z czasem będziesz mógł zainwestować.

Dajcie znać jakie są Wasze najlepsze pomysły na domowe oszczędzanie!     

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *